Розуміння історії. Боротьба зневаги з цікавістю.

Нас усіх об'єднує багато категорій, розумових конструкцій, які ми успадкувал від часів Радянського Союзу. Однією з таких конструкцій є специфічне, пострадянське розуміння "історії".
Я не буду зупинятися на радянській спадщині, а відразу перейду до справи.
Sciences & Humanities
В Західному академічному середовищі, на відміну від України, історія, разом з іншими гуманітарними дисциплінами, взагалі не називається «наукою». Є термін sciences (математика, фізика, хімія, біологія тощо), який і є власне наукою. Наука — це те, що можна довести емпірично, тобто коли два незалежних один від одного дослідники на різних континентах, використовуючи ті самі вихідні дані завжди, чи майже завжди, отримують один і той самий результат.
А є термін humanities (історія, філософія, релігіє-, мистецтво-, літературознавство тощо), тобто все те, що не має тієї точності, яку можна перевірити за допомогою експерименту. Справді, важко уявити собі дві абсолютно ідентичні монографії з історії.
Також є низка дисциплін (social sciences), які зараховують то в першу, то в другу групу. Це антропологія, географія, археологія, політологія, психологія, соціологія і т.д.
Ще раз — є наука, а є гуманістика. Вимагати від гуманістики наукової точності в тому самому розумінні, в якому ми вимагаємо точності від науки — безглуздо, адже ніяким дослідом не перевіриш що і як «насправді» було у Франції в 1450-му році, і ніякими числами не виміряєш особливості православного християнського обряду.
В нашому суспільстві зневажливе ставлення до історії формується в першу чергу через неправильне розуміння самого предмету суперечки. «Ну, кожен пише історію по своєму… навіщо на неї зважати?» — волає голос у натовпі і всі навколо погоджуються та презирливо морщаться вже від одного слова "історія". І це логічно, якщо розглядати її як науку, пишучи через кому: «біологія, математика, історія». Якщо ж ми приймаємо правила гри Заходу (а єдина альтернатива цьому — свідоме невігластво), то сам термін "історична наука" почне звучати для нас майже як «чорна білизна», і все нарешті стане на свої місця.
Переписування історії
Кожне покоління переписує історію — ще один предмет суперечки, який щоразу виринає як «вирок»… ні, не історії, а, звичайно ж, химерній "історичній науці". Насправді існування «об'єктивної історії» було поставлене під сумнів ще на зламі ХІХ і ХХ сторіч, і відтоді ніхто (окрім тоталітарних урядів) вже не намагався доводити її існування. Немає чого сперечатися — так, справді, кожне покоління переписує історію. Але як правильно це зрозуміти?
Бенедетто Кроче стверджував, що кожна історія насправді є історією сучасною, тому що історик, як дитя свого віку, в першу чергу шукає відповіді на питання сучасного йому світу. Варто додати також і те, що і мислить історик — а відповідно й інтерпретує джерела — в категоріях свого часу (структуралісти додали б, що він також обмежений лексикою тієї мови, якою мислить, чи тих мов, якими він володіє).
Це стосується не лише істориків, але й аудиторії, для якої вони пишуть. Якщо, наприклад, російському дворянству в ХІХ столітті було цікаво читати історію правителів, царств і воєн, то сучасному чеху — представнику середнього класу — хочеться дізнатися, наприклад, про те, як харчувалися люди на Європейському континенті в останні п'ять століть. Кожне покоління переписує історію, бо кожне покоління хоче отримати відповідь на свої власні, нові питання.
Кожен пише як хоче
«Як можна щось зрозуміти, коли всі вони пишуть по своєму?!». Ще одне нарікання, яке часто можна почути на адресу… так, звичайно ж "історичної науки".
Знаменита фраза Люсьєна Февра — «Немає історії. Є історики». Історія — це безліч інтерпритацій джерельної бази. Кожен історик обирає джерела і робить свою інтерпритацію. Не існує в природі (людській природі) двох однакових творів на тему «де я відпочивав влітку», навіть якщо їх писали рідні брати-близнюки, які ціле літо не залишали одне одного ані на мить.
Важливо зрозуміти, що велика кількість інтерпритацій — це не вада, це насправді велика перевага. Адже чим більше спроб з різних позицій подивитися на проблему, подію, явище — тим глибшим, повнішим і всебічнішим буде її розуміння. Який суд має менше шансів винести несправедливе рішення — той, що має одного свідка, чи той, що має двадцятьох?
Ми ніколи не дізнаємося, що було насправді
Ще один відомий вислів: "історія — це не те, що було насправді, це те, що оповідається". Змагання інтерпритацій не є змаганням "істин", це лише змагання інтерпритацій, що частіше не стільки суперечать, скільки доповнюють одна одну. Чому це добре, а не погано — дивись вище.
А ще ж ця держава
Ще одне вагоме нарікання — на державу і її вплив на наше бачення минулого. «У нас не те що кожне покоління, а навіть кожен новий уряд переписує історію».
Так от, нічого він не переписує. Тобто переписує, але не історію, а освітню програму. Існує «дві історії»: 1) шкільний та нефаховий університетський курси, затверджені в Міносвіти, 2) безліч монографій, стетей та популярної літератури, які є тією сАмою множиною інтерпритацій, гуманістикою, одним із напрямків дослідженням людської природи. Перше — невід'ємна частина кожної держави (принаймні більшості держав), адже не кожен із нас буде читати монографії, а виховувати спільну візію минулого задля єдності у майбутньому — треба. Інше питання, що це мають робити не політики, а гуманітарії.
Є ще один нюанс — держава може впроваджувати ту візію минулого, яку вважає за потрібне, не тільки через підручники, але й за допомогою телебачення, державної преси, заяв посадовців, може фінансово стимулювати написання «потрібних» їй «фахових» праць, чи ж просто підтримувати тих авторів, які інтерпритують минуле так, як вигідно державі.
Безпосередньо ж історія від зміни уряду, повірте, не міняється. Роботи і пишуться і публікуються дуже різні. А кон'юнктура, праця «на замовлення» — це все залишиться на совісті тих авторів, які… словом, на їхній совісті.
Підсумовуючи
Тож, про що треба завжди пам'ятати, коли ми говоримо про історію:
1) Існує відмінність між наукою (sciences) і гуманістикою (humanities). Це не означає, що якась із них має перевагу, це означає лише те, що вони фундаментально різні і про це треба пам'ятати;
2) Кожне покоління переписує історію, бо кожне покоління шукає в історії відповіді на сучасні йому запитання, а кожен історик завжди є людиною свого часу, який мислить сучасними йому категоріями;
3) «Немає історії. Є історики». Безліч істориків створюють безліч інтерпритацій різних подій, і це добре, оскільки ми отримуємо можливість поглянути на речі (людей, подію тощо) під різним кутом зору;
4) "Історія — це не те, що було насправді. Це те, що оповідається". Змагання інтерпритацій є лише змаганням (частіше — взаємодоповненням) інтерпритацій, а не змаганням "істин";
5) Існує нефахова історична освіта (шкільна, університетська), яку визначає Міносвіти, і існує власне історія — галузь знання. Не можна їх ототожнювати.
Що ж до головного запитання — «а навіщо вона взагалі потрібна — історія?» — воно існує, мені здається, доти, доки вищенаведені п'ять пунктів не усвідомлені людиною повною мірою. Тобто доти, доки радянський термін "історична наука" (і відповідно — зневажання її, бо яка ж це наука) ще бореться в свідомості із неодмінною цікавістю до неї.
Адже як може не цікавити людину історія, коли ми, кожен з нас,  живемо в історичному часі: міряємо день годинами, рік — днями, а життя — роками. Весь наш побут, наша культура, наше життя пронизане історією, від фінансових розрахунків (кредитна історія, пенсія в залежності від того, де і скільки працювала раніше людина, заробітна плата в залежності від того, що було зроблено за місяць тощо) і особистих спогадів («а коли я вчився у школі», «а коли ми їздили на море») до розуміння свого місця у світі (як склалося так, що є так, як є).
Правильне визначення терміну неодмінно призводить до подолання внутрішнього дискомфорту, який існує через боротьбу зневаги з цікавістю. І так багато людей ще не звільнилися (і як багато ніколи не звільниться) від цього внутрішнього протистояння...

21 коментар

Андрій Домановський
попри те, що для мене як для фахівця нічого нового, дякую — комусь таки цей допис прислужиться, бо я, наприклад, не беруся про таке писати, бо здається, що пишеш прописні загальновідомі речі

а це, як виявляється, не так, і таки треба про це писати
Костянтин Левін
а це, як виявляється, не так
.
Ага. До того ж зручно мати під боком подібні пости. При нагоді можна нічого не пояснювати — просто кинути посилання.
Михайло Шморгун
Я, чомусь, завжди вважав, що хороший історик повинен шукати в предметі свого наукового (Humanities?) дослідження асоціативні паралелі, які допоможуть уникнути помилок минулих поколінь уже наразі…
… Один знайомий сказав якось, у приватній бесіді, що в Україні у історика два шляхи — або безславна самореалізація або самостерилізація за державний рахунок
Костянтин Левін
Щодо першого — не зрозумів, чесно кажучи, що Ви хотіли сказати.
Щодо другого, то це така лузерська звичка скиглити, бо нормальні історики нормально публікуються і в Україні, і на Заході, отримують гранти, стають авторитетами у своїх темах. Спитайте Вашого друга, нехай назве бодай одне прізвище гарного фахівця, який «безславно самореалізується».
Максим Волошин
цікавий пост!
чесно кажучи… на мою думку, теза — «змагання інтерпретацій є лише змаганням, а не змаганням „істин“ в контексті України не є правильною. Можливо в наукових… хм… „гуманістичних“, в даному випадку, колах це є тільки змаганням, то в побуті… прості люди шукають саме „істину“.
Можливо я не правий… виправте?
Костянтин Левін
Щодо «простих людей» (я б казав — нефахівців, бо «прості люди» — це якось образливо) — звичайно. Але якщо ці п'ять пунктів пояснювати починаючи зі школи — ситуація зміниться. Ми ж не будемо ставати на ту позицію, яка каже «якщо в Україні всі вважають, що 2+2=5, то давайте так і зробимо», вірно?
.
Погано те, що каша в голові — у гуманітаріїв. Хоча ці речі не є якимсь таємним фаховим знанням, це є прописні істини, які має знати (насамперед) кожен філософ, літературознавець, лінгвіст тощо. Бо важко уявити собі гуманітарія, який так чи інакше не користується історією.
Святослав Вишинський
«Якщо ж ми приймаємо правила гри Заходу (а єдина альтернатива цьому — свідоме невігластво)...», — теза доволі знакова, особливо враховуючи, що саме поняття «науки» є продуктом Заходу, як і пізніше спростування абсолютності цієї «науки». Що на тлі такої полярної непослідовності і тенденції до перманентного самоспростування виглядає «невіглаством»? Чи не самі правила гри Заходу, котрі діаметрально змінюються кожне століття? Перетворення історії на «науку» в специфічному розумінні є визначально західним імпульсом, пізніше відкинутим самим Заходом після невдачі такого проекту. Варто додати, що поняття «science» у XX ст. теж утратило свій визначальний позитивістський пафос, перетворившись на квантитативну комбінаторику, котра все більше нагадує гуманітарну сферу — адже наука, навіть експериментальна, в дійсності також суб'єктивна, що з крахом модерну стало очевидністю.
Костянтин Левін
Подивися навколо себе — будинок в якому ти живеш, ВСЕ, що тебе оточує — продукти цивілізації, яка спирається на науку. Ти не мислиш, не відчуваєш, врешті не існуєш поза межами цієї цивілізації. Людина, яка розважається про суб'єктивність науки взагалі, сидячи в будинку з усіма зручнстями і набиваючи щось пальцями на клавіатурі, посилаючи слова у всесвітню мережу — це не що інше, як карикатура.
.
Занеси кирпичину над ногою, і — відпусти. Розкажеш після цього про очевидну суб'єктивність закону всесвітнього тяжіння.
Святослав Вишинський
Безперечно, людина є продуктом цивілізації — як і цивілізація є продуктом людини. Однак людина не може об'єктивно описувати реальність через фільтр власної свідомості — це доведено не тільки гносеологією Іммануеля Канта, структуралізмом, але й теорією парадигм, за якою очевидні речі для людини однієї епохи аж ніяк неочевидні для людини іншої, і саме це мав на увазі Георг Гегель, думку якого розвинув гегельянець Бенедетто Кроче. Питання про суб'єктивність науки, логічних та математичних істин було детально опрацьовано як істориками і філософами науки, так і неопозитивістами та постпозитивістами у XX ст., в результаті чого довелось визнати, що «очевидні» речі є нічим іншим, як конвенціями. За логікою Костянтина Левіна, який не займався цією проблемою спеціально, нічим іншим, як карикатурою, є майже всі провідні логіки, математики, фізики та філософи науки другої пол. XX ст., для яких суб'єктивність наукового пізнання стала хоч і неприємним, однак вимушеним відкриттям.
Костянтин Левін
Так чому ж ти наводиш в якості авторитетів провідних західних філософів другої половин ХХ століття, якщо так зневажаєш Захід?
Повторюю, неможливо мислити в системі координат, відмінної від західної думки. Тобто можна — можна взяти західний категорійний апарат, не докладаючи зусиль для його адекватного розуміння (а зрозумівши його «по своєму», лол), і вважати себе найрозумнішим, ще й критикувати, мовляв, ви там всі ідіоти. Але не хочеться бути кумедною обізянкою на очах у просвіченої публіки.
Для нормального, адекватного розуміння кризи постмодернізму, що ти мені тут розповідаєш (і для якого я, сам для себе, аби «не впадати в паніку», завжди нагадую аргумент з кирпичиною), все одно треба прийняти весь західний категорійний апарат і спосіб мислення «як він є», а не вкладаючи свої смисли в уже готові поняття. Ти критикуєш Західну науку в межах західної науки, користуючись поняттями і категоріями західної науки. Тобто альтернативи все одно немає.
Святослав Вишинський
Можливість мислити у відмінній від Заходу системі координат є, оскільки Захід не становить єдино можливу систему мислення — інша справа, що ця система мислення була експортована і насаджена в інших регіонах планети, що потягло за собою неприємні наслідки, коли сам Захід уже перейшов фазу модерну, а інші континенти тільки намагаються його реалізувати, що підтримує загальну нерівність. Стосовно критики: в тому й річ, що західна наука сама себе розкритикувала, резонно поставивши під сумнів власні засади — тобто західна система мислення виявилась не універсальною і не «об'єктивною», а тільки «однією із». Постмодерн виявив це і зробив своїм credo, довівши ситуацію до абсурду. В таких умовах важко говорити про єдність самого західного способу мислення, оскільки в різні епохи він був, попри певні спільності, діаметрально відмінним — і найменш стабільним порівняно з іншими цивілізаціями. Єдиного західного категорійного апарату також не існує — є тільки спільна форма і спільні слова, однак вони мають різне наповнення в різні століття, що часто призводить до невірної інтерпретації минулого, в т.ч. філософії, до прикладу (накладення сучасних смислів на спільні слова в їх минулому вжитку, коли смисли їх були зовсім іншими). Якщо західна система координат радикально змінюється кожні декілька століть, то про яку її «об'єктивність» можна говорити? Це постійне блукання в Ніщо. Однак у цьому є і щось героїчне, безперечно.
Костянтин Левін
Позиція «західна цивілізація погана, а африканські племена кайфові» — безідейна і лицемірна. Безідейна — тому що людська істота, яка вже зіштовхнулася із Західною цивілізацією, так чи інакше починає до неї тягнутися, інакше не буває просто. Лицемірна — тому що всі, хто розповідають про те, яка ця цивілізація погана, залюбки користуються всіма її плодами і аж ніяк не збираються від них відмовлятись. І дітей своїх, звичайно ж, відправлять скоріше у Гарвард, ніж на закинутий у небуття хутір, що й досі живе у позаісторичному часі. За базар, тіпа, не відповідають. Карикатура. Набридло.
.
Доречі, щодо альтернатив, тут ти правий. Альтернативи справді існують.
Святослав Вишинський
Така позиція тут не озвучувалась — мова йшла про структурні відмінності та альтернативні системи, що означає відмову від експансивного европоцентризму. В історії добре зафіксовано, як Індія, Китай, Японія і Близький Схід «добровільно» «тягнулись» до західного «Всесвіту» — у фарватері колонізації, «опіумних війн» та торгівельних монополій. «Здобутки» відкриття Америки іще більш багатослівні. Очевидно, новітнє «відкриття» 1/6 частини світу та нові аборигени, що розміняють ідентичність на дешеві брязкальця глобалізації, повинні продовжити «добру традицію».
Костянтин Левін
Критик західної думки критикує західну думку в категоріях західної думки, щоразу звертаючись в аргументах до західної ж критичної історіографії, і апелює до західного ж гуманізму. Структурні відмінності та альтернативні системи.
Святослав Вишинський
Див. детальніше Консервативну Революцію, структуралізм та логіку протиставлення модерну — самого модерну інструментами модерну. Саморефлексія західного мислення і є його ключовою рисою — вочевидь, найбільш кризовою, однак і найбільш революційною. Критик Заходу, якщо він представник Заходу, органічно мислить по-західному. Неприродньо тільки те, коли він нав'язує своє мислення тим, хто до Заходу органічно не належить. Західний «гуманізм» — з порядку космополітичної глобалізації та латентного (не біологічного) европоцентристського расизму — аргументи вище адресовані не pro, а contra, якщо уважніше читати.
Галина Дичковська
Нагадаймо собі Сковороду.
Нащо вся філософія (наука), якщо вона не веде до щастя?
«science» не веде до щастя. до комфорту — так. але не до щастя. Всі протести Бодріяра — сюди. Весь психоаналіз — сюди.
від 2+2=4 щастя не прибуває. від розуміння реакції ядерного синтезу — теж.
«science» — це всього лиш інструмент, який має служити… щастю…
Інструмент перебрав свої повноваження. Служка став паном…
не дай Боже з Йвана пана, а з Марійки — добродійки (о, тільки не лайте мене за цю приказку галичанську).
Про щастя забули…
Тебе, крім душі, нічого не болить? Ні? То ти здоровий!
якби ж то…
А щастя — воно може бути ОБЄКТИВНЕ????
ні, воно завжди субєктивне…
а коли так, то його нема??? субєктивне = не істинне???
а так таки хочеться…
теє… щастя… шматочок… субєктивного… і хай собі, що не істинне…
Костянтин Левін
Так, щастя (відчуття радості, піднесення, задоволення) — річ суб'єктивна. Хтось його відчуває, коли знаходиться поруч із коханою людиною, хтось — обдовбавшись чи вгасившись водярою, хтось — коли бачить результат своєї праці, ну і так далі. Вас особисто ніхто не змушує відчувати щастя від процесу пізнання чи під час дослідження ("Інструмент перебрав свої повноваження"), а я лише дозволю собі нагадати, що саме наука дала Вам можливість сидіти в затишному будинку (чи квартирі) і розважатися на дозвіллі за допомогою інтернету про щастя. Це, звичайно ж, не є самим щастям, але принаймні Вам не загрожує смерть від голоду внаслідок неврожаю і Ваші друзі й родичі не живуть в середньому по 30 років.
.
Про Сковороду Ви дуже доречно згадали — він на свій час був дуже освіченою людиною, знав грецьку, німецьку, латину, багато читав, навчався. Якби Григорія Савич ще в дитинстві сказав собі — «то пусте, немає ніякого щастя в знаннях, то навіщо їх здобувати», не було б ніякого Сковороди.
Галина Дичковська
"Існує відмінність між наукою (sciences) і гуманістикою (humanities). Це не означає, що якась із них має перевагу, це означає лише те, що вони фундаментально різні і про це треба пам'ятати", — Костянтин Левін.
Я не розумію про ЩО суперечка?
що (sciences)- важливе?
а ХТО заперечував?
в засновника позитивної психотерапії концепція людини звучить так: людина — це вроджена потреба ЗНАТИ і ЛЮБИТИ.
Те саме (sciences) і (humanities), іншими термінами.
не розумію, чому
або — або?
чому, якщо ти кажеш, що тобі треба любов, то отримуєш звинувачення, що користуєшся електрикою?
а як треба і любов, і електрика?
будем вирішувати щО треба більше? Чи це взаємовиключні поняття? Чому не взаємодоповнюючі?
не розумію конфліктності тону.
і навіть не розумію, хто що кому доводить, коли всі тямлять, концептуальну суть проблематики.

Костянтин Левін
чому, якщо ти кажеш, що тобі треба любов, то отримуєш звинувачення, що користуєшся електрикою?
а як треба і любов, і електрика?
будем вирішувати щО треба більше? Чи це взаємовиключні поняття? Чому не взаємодоповнюючі?

/
Дуже радий, що Ви це розумієте. Мені здалося, що фраза «Нащо вся філософія (наука), якщо вона не веде до щастя?» означає щось протилежне.
Галина Дичковська
У продовження теми ставлю статтю, написану у співавторстві і опубліковану раніш на Укр.правді. Стаття написана у співавторстві.

Ковбаса чи мова? Або про органічне українське суспільство
Галина Дичковська, Володимир Панченко
Костянтин Левін
А, тепер зрозумів. Ви чомусь вирішили, що під sciences мається на увазі наука, а під humanities — якесь абстрактне "ідеальне". Але це просто зручна категорізація галузей знань. Взагалі не розумію, яким чином по прочитанню мого посту можуть виникати подібні асоціації.
.
За «лінк» дякую, знайшов, ознайомлюсь пізніше.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте