Пам'ять і майбутнє

Дуже важливий абзац від Ур Юнґура:
«Знаний вислів Ернеста Ренана [Ernest Renan] про те, що нації пов'язує не те, що вони воліють пам'ятати, а те, що вони воліють забути. Заперечення є вектором цього процесу забуття. Доречним прикладом є пам'ять про геноцид вірмен: будучи турком, заперечувати та „забувати“ геноцид, та будучи вірменином, забувати реалії та нюанси, такі як багато століть турецько-вірменського співіснування або наявність „добрих турків“, які рятували вірмен і чинили опір геноцидові. Вірменські політичні еліти успішно помістили геноцид в епіцентр вірменської ідентичності: для них бути вірменином означає підтримувати пам'ять про геноцид через меморіальні практики, як-от? поминання померлих, проведення процесій та інших ритуалів. Турецькі політичні еліти також помістили геноцид в епіцентр турецької ідентичності: бути турком означає забувати, замовчувати, заперечувати геноцид та спростовувати пам'ять про нього. Такі конфігурації пам'яті й створюють вірменську та турецьку ідентичність. Отже, за своєю суттю вірмено-турецький конфлікт можна розглядати як конфлікт пам'яті: вірмени хочуть пам'ятати ту історію, яку турки воліють забути.» (Україна Модерна. Форум. С. 36)

При всіх засторогах і нюансах, які виникають при порівнянні, можна стверджувати, що стирання пам'яті про злочини радянської армії в першу чергу по відношенню до населення України з одного боку, і замовчування злочинів УПА по відношенню до населення України з другого є міцним фундаментом для формування двох відмінних і засадничо ворожих одна одній ідентичностей в сучасній Україні. Більше того, дослідження ідентичностей Львова і Донецька 2003-го року унаочнили те, що ми нічим не відрізняємося, окрім пам'яті про ХХ століття. Однак існування «двох Україн» виявилося дуже зручним для політиків, які, свідомо чи несвідомо, продовжують формуванння двох ідентичностей, зіпертих на опозицію двох маргінесів, що віртуально воюють між собою, залишаючи решті роль статистів, що можуть приєднатися до того чи іншого проекту (нагадаю, що «решта» — це понад 70% населення!):
Пока западные области будут в составе Украины, в стране будет раскол. Такое мнение, как передает корреспондент «Росбалта», высказал народный депутат от Партии регионов (ПР) Юрий Болдырев на фестивале «Великое русское слово».
Людей, которые не хотят учить украинский язык, необходимо на законодательном уровне привлечь к уголовной ответственности. Такое предложение высказала 3 июня в политической программе Остапа Дроздова Прямым текстом УТ-Запад языковед Ирина Фарион.
Дякую irengloria за посилання.

 

8 коментарів

Ігор Гамаль
«замовчування злочинів УПА»

Уточніть, які саме?
Костянтин Левін
Це маю уточнювати не я, а професійні, авторитетні історики. Що перше спадає на думку — Волинська трагедія, терор проти цивільного населення, яке відмовлялося співпрацювати. Але, повторюю, про це мають говорити історики.
.
Війна по суті своїй — це злочин, множина злочинів з усіх сторін. Це не боротьба «хороших» з «поганими», і навіть якщо ми трактуємо ту чи іншу сторону у конфлікті як «свою», виправдовуючи її дії загалом, все одно маємо визнавати всі жахливі речі, до яких були причетні «свої». Воно ж нікуди не дівається, воно переслідуватиме нас завжди. І єдиний шлях скинути тягар провини — визнати її.
Ігор Гамаль
«терор проти цивільного населення»

Якось, щоразу дивно коли люди зі сходу розповідають такі речі людям з заходу України. При чому, ми на заході не в курсі про терор застосований до нас же. Більше того, ми рахуємо ОУН, УПА за героїв України.

Навіщо нам історики, якщо ще живі люди, які застали ті часи? А історики виконують політ.програму, не важливо чию.
Костянтин Левін
… так само як і на Сході ще залишилося багато свідків сталінських часів, які вважають Сталіна за велику людину і готові поставити йому пам'ятник.
Це дуже важливий момент — кожен має «розбиратися» з тим, до чого має відношення, тому «люди зі Сходу» повинні визнавати все неприємне, що стосується радянської армії, а «люди з Заходу» — все, що стосується УПА. Це спрощенно, звичайно, бо насправді було значно більше груп населення — були колаборанти, були ті хто здавався в полон, були насильно мобілізовані, були жінки, літні люди і діти, які просто намагалися вижити тощо.
.
>А історики виконують політ.програму, не важливо чию.
І це ще одне, що нас об'єднує: радянський погляд на історію. Є відомий вислів: "історія — це не те, що було насправді. Історія — це те, що розповідається". Факти можна інтерпретувати по різному, історики теж живі люди, і вони не завжи хочуть (чи навіть можуть, є ж і психологічні бар'єри: «к я можу написати про радянську армію чи УПА погано, коли мій дід і прадід там чи там служили?») підходити до цього питання максимально відсторонено і чесно. Маємо створити суспільний запит на такі дослідження, адже кінцева мета їх — не визнати наших дідів злочинцями, а звільнитися від тягаря минулого і по-справжньому об'єднати націю.
Святослав Вишинський
Очевидно, що історія неоднозначна і жодна зі сторін не може бути містифікована. Проте важливим є момент ідеального, тобто мети, заради досягнення якої ті чи інші групи консолідувались і чинили ті чи інші дії у воєнний час. Неможливо оцінювати вчинки тільки за людським фактором та фактором військового стану. Зокрема, у випадку Української Повстанської Армії слід розглядати і ті стратегічні цілі (УССД), стосовно яких чинились тактичні дії. В рівній мірі це стосується і Червоної Армії (СРСР як мета). Виникає питання про спадкоємність ідей (УССД або СРСР), на яких повинно засновуватись проектоване українське суспільство, що означає повне або часткове виправдання тактичних дій — або ж, у третьому варіанті: рівномірне абстрагування від обох спадків на користь початку «з нуля».
Костянтин Левін
Саме так.
Очевидно, що перші два варіанти неможливі як остаточні, і це ми можемо спостерігати просто зараз, оскільки вони зараз зактуалізовані, поділяючи суспільство умовно навпіл. Вони вочевидь не підходять в якості універсальної моделі.
«Вічне повернення» в 1991 рік — це те, над чим варто працювати. Рух проти тоталітаризму, за правову демократичну державу на шляху до Європи не потребує шукати своїх витоків у мілітарних потугах тоталітарних держав/організацій/ідеологій ХХ століття. Єдина перепона — час. Зайдіть на сайт центру розумкова, подивіться соцопитування — основний поділ в питанні «Ви хочете до Росії чи до Європи?» проходить не по мовному чи територіальному, а по віковому критерію.
В'ячеслав Артюх
Пане Костянтине, мені видається, що потрібно розрізняти історію як науку та історичну пам'ять. Та, власне, їх розрізняв ще Колінгвуд. Історик, що зробив предметом своєї зацікавленості певний сегмент минулого виступає по відношенню до нього спостерігачем. Він як суб'єкт досдідження намагається не нав'язувати себе об'єкту. У випадку ж iз історичною пам'яттю ми виступаємо як учасники деяких подій минулого. Проробляється це чрез процедури ототожнення себе з тим минулим. Виходить так, що це не те минуле, яке було колись саме по собі, це вже — моє минуле. У свою чергу, сама процедура ототожнення впирається у певний колективний інтерес сучасності, складовою якого є людина (наприклад національний). Саме з точки зору сучасного інтересу така людина вихоплює з минулого ті факти, що найповніше її представляють (і легітимізують) у сучасності, пропускає їх через колективні цінності такого інтересу (тобто надає їм відповідних значень) — і модель історичної пам'яті як складової національної ідентичності готова По-іншому, які ми зараз, таке й наше минуле. У зв'язку з тим, що історична пам'ять є складовою людської ідентичності, а ідентичність — це такий неусвідомлений центр людини, від якого відштовхуються при прийнятті певних рішень, а не, дивлячись з боку розуму, вибудовують до нього відношення, — то це, у свою чергу, ще й означає, що вона характеризується частковим розумінням історичної істини (краще мабуть сказати — правди). Щоб якесь явище було істинним, потрібно щоб воно мало характеристики загальнозначущості, тобто мало однакове значення для всіх людей, що його сприймають. У випадку з історичною пам'яттю певне бачення минулого оголошується абсолютною правдою, хоча насправді воно обмежене отим частковим колективним інтересом. Інший колективгий інтерес має своє бачення історичної правди, яке для носіїв цього часткового інтересу має абсолютні характеристики (і носії їх так само не хочуть визнавати частковості їхньої правди).
І ще одне. Історична пам'ять, як правило, стосується найближчих до сучасності відтинків минулого, з якими людина повязана «наживу». Це означає, що якась подія (наприклад Друга світова війна), навколо якої створені різні варіанти пам'ятання через певний проміжок часу буде потрібна хіба що професійним історикам. Хоча від цього нам не легше: ми знаходимось на дуже невеликій часовій відстані від цієї події, а значить приречені на пам'ятання.
Отже, історична пам'ять за природою своєю партійна (часткова), а жити без неї все одно не можемо. І питання питань — як уніфікувати різні часткові правди до ріння хоч і часткового, але все ж таки спільноукраїнського?
Костянтин Левін
Звичайно ж я розрізняю історичну пам'ять і історичну науку. І мова тут саме про історичну пам'ять, історики (і відповідно історична наука) згадуються тут не для того, щоб змішати ці поняття, а тому, що вони теж є носіями історичної пам'яті, яка впливає на їх дослідження, а також є певною мірою заручниками історичної пам'яті більшої частини того суспільства, в якому вони знаходяться (тому і піднімається питання про те, що треба створювати суспільний запит на такі дослідження, щоб історики принаймні не боялися різко негативної реакції суспільства).
.
Так, нам так чи інакше доведеться повертатися до подій ХХ століття, оскільки наше бачення їх і відношення до них є частиною нашої ідентичності. Але ж політика пам'яті (офіційна ідеологія держави щодо історичної пам'яті) необов'язково має, як це зараз відбувається: а) робити акцент виключно на середині ХХ століття; б) вибирати бачення одної з груп населення і підтримувати тільки її. Можна зробити акцент на 1991-му році, а середину ХХ століття поступово представляти як множину золчинів тоталітарних держав/ідеологій/партій/органзацій по відношенню до Людини. От вам і буде спільноукраїнський рівень, адже коли розвалювався СРСР шахтарі Донбасу теж страйкували, тож спільна пам'ять є.
Знову ж, повертаюсь до соцопитувань. Найбільше прихильників демократії, найбільше прихильників наближення до Євросоюзу — це люди до 45 років, тобто або ті, хто розвал Союзу застав у молодому віці, або ті, хто все свідоме життя прожив уже в незалежній Україні.
.
Але це тема, звичайно, для окремого посту. І навіть серії ессе. Не маю часу зараз, нажаль.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте