Травми історичної пам'яті

Є питання, над якими так чи інакше замислюєшся роками, і приємно бачити, що з часом власна відповь на них «дорослішає».
Матеріал писався для одного популярного інет-видання (але звідти – ні отвєта, ні прівєта, а хотілося б його показати до 9-го числа), тому там намазано риторичних фігур і всякого такого, щоб за нього чіплялося око. Якщо коротко:
Є професійна, академічна історія, яка взагалі не займається «оцінками» чи моралізаторством щодо минулого.
А є історична пам'ять (і відповідно – політика пам’яті, на державному рівні), яка без оцінок і викривлень обійтись не зможе, і основна її місія (окрім побажання бути якомога ближче до «професійної» історії) – сформувати в громадянина образ минулого, який би не конфліктував із її сьогоденням. Сучасна політика пам’яті (і при нинішньому, і при минулому президенті) розколює суспільство, відтак – потребує змін.
Найкращий варіант – змістити дискусію з площини «свій/ворог», «наша правда/їхня правда» у площину «що добре/що погано», при цьому не використовуючи професійні уточнення типу «що добре в тих умовах/ що погано в тих умовах», бо вони занадто ускладнять загальну картину і не приведуть до бажаного результату. Наприклад, війна – завжди погано, там завжди вбивають і калічать людей, навіть якщо це війна національно-визвольна. Розчавлення особистості державою – завжди розчавлення особистості державою, навіть якщо держава завдяки цьому стає «Великою». Тобто фактично змістити акцент з постатей і подій – на людину.
Відповідно, запитавши самого себе, чи хочу я наприклад іти на війну, вбивати, бути покаліченим, віддати державі свої права та свободи, мушу прикласти ці самі категорії і до минулого, щоб уникнути подвійної моралі («сам я ні під кого прогинатись, звичайно, не хочу, але тоді люди були молодці, побудували Велику державу, хоч і пожертвувавши власною свободою»).
Нинішня ж дискусія проходить виключно у площині  визначення «хто свій, а хто – чужий», і єдиний «позитивний» наслідок, який можна з неї отримати – це консенсус типу «для вас це може і добре, але для нас – погано». Зі справжнім «примиренням» такий «консенсус» має небагато спільного. Ми мусимо замінити опозицію «свій/чужий» на опозицію «не можна пожертвувати ідеалами гуманізму заради .../можна пожертвувати ідеалами гуманізму заради...» (адже завжди будуть прихильники домінування держави/ідеї/нації над особистістю – і нехай, їхнє право, але ці дві світоглядні позиції мають бути усвідомлені), і тільки таким чином досягти справжнього примирення і справжньої консолідації штучно роз’єднуваного в останні роки суспільства.
Сама ж стаття лужить тут: Травми історичної пам'яті

6 коментарів

Святослав Вишинський
У цьому немає нічого дивного, оскільки йде боротьба між двома національними проектами — тобто проектами одного порядку, які, по суті, інваріантами універсальної державно-національної ідеї, покладеної на різні етнічні грунти. Протиставлення людини — державі загалом — повторює парадигму лівих радикалів доби I Світової війни з їхніми пацифістськими тезами і декларуванням невтручання в імперіалістичну бійню народів. В Російській імперії більшовики стояли на тій самій позиції, підтвердивши її Брестським миром і виходом революційної Росії з війни.
Костянтин Левін
Так, дякую за узагальнення. Саме про це іде мова — замість війни двох нацпроектів (у якій Україна неминуче програє) запропонувати дуалізм лівий/правий.
Святослав Вишинський
У такому випадку це означає зняття національної проблематики і перехід на платформу інтернаціоналізму, вводячи протиставлення не інтегрованих державних і національних суб'єктів, а певних груп населення (експлуатованих проти експлуататорів, інтерпретованих уже в сучасному розумінні). Це вимагає альтернативної ідеологічної та світоглядової платформи, яка сама по собі є доволі маргінальною.
Костянтин Левін
Національну проблематику неможливо «зняти», як і протиставлення держав і націй, але можна змінити акценти. І не потрібна ніякої альтернативної платформи, Україна де-юре (Конституція) вже постулює всі ці цінності (формулу «держава для людини», а не «людина для держави»), мова тут лише про політику пам'яті.
Святослав Вишинський
В такому випадку це крок на користь глобалізації, оскільки тоді робить національно-державні конкуренцію та відмінності доволі відносними. Це може мати конструктивне наповнення тільки в разі формування на цій основі більших, наднаціональних утворень. Фактично за цією логікою будується не лише сучасний Европейський Союз, але й до того — Радянський Союз, в історіографії якого загалом засуджувався, хоч іноді і суперечливо, «царський» імперіалізм, а ряд протестних рухів в історії отримували перш за все позитивну класову, а не національну оцінку. Тобто логічним наслідком є пряма або побіжна інтернаціоналізація (ліберальна чи комуністична).
Костянтин Левін
Ну так, власне, я за входження України до Євросоюзу.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте