Чи повернеться листування

Пам'ятаю як вражали прочитані в художній літературі й біографічних статтях описи життя поміщиків та різночинців Російської імперії ХІХ століття, а саме — тому, як тоді спілкувалися й товаришували: багаторічне листування по кілька листів на рік; відвідини, що на них чекали місяцями; поодинокі зустрічі, перепитування спільних знайомих тощо.
Небагато змінилося.
Маю кілька добрих знайомих в різних містах України. Нові засоби комунікації (аська, блоґи, форуми тощо) дозволяють підтримувати уявний контакт і створюють ілюзію постійної присутності цих людей в моєму житті, а мене — в їхньому. А проте, в блоґах ми мало пишемо особистого, аську використовуємо в перервах між робочими завданнями та хатніми справами — це спілкування «між іншим», важко назвати його повноцінним. Про телефони взагалі мовчу — ми не дзвонимо одне одному, бо спілкуватися в такому форматі просто не звикли.
Але ж мені насправді цікаво дізнатися більше про те, як живуть ці люди, чим вони займаються, над чим працюють, які мають плани. Нічого приватного, таке, що зазвичай розповідається за келихом чогось міцного чи при випадковій зустрічі давніх знайомих. Та не буду ж я писати в асю: «Ми вже 5 років спілкуємося в мережі… Слухай, а як ти взагалі живеш?», правда?
Так само як і 150 — 200 років тому ми рідко бачимо одне одного, але ж вони листувалися! Гортаючи томи епістолярії, бачу що тоді люди знали про своїх знайомих, яких бачили раз на десять років, значно більше аніж я зараз, маючи безліч можливостей вийти на зв'язок з ким завгодно будь-якої миті.
Вони писали листи, а що маємо ми? Чи існує настільки велика суспільна потреба в подібній комунікації, щоб, вдовольняючи наш попит і заробляючи гроші на вдалому старт-апі, було створено новий сервіс, достатньо модерний і простий для загального користування, який зможе замінити листування (тут я прагматик, і вважаю що це може відродитися лише таким чином)?
Чи вже запізно, і маємо поставити жирну крапку?

18 коментарів

Андрій Волошин
Такий сервіс вже створено давно, і це електронна пошта.
Ніхто не реєструватиметься на новому сайті тільки з метою писати листи. Хіба що там будуть люди, які будуть тільки там (тобто кращого способу сконтактувати з ними не буде)

Таке листування як в ХІХ сторіччі зустрічається і зараз. І не так важливо яким шляхом воно іде — через пошту реальну, електронну чи соц.мережу.
Це залежить тільки від самого повідомлення.
Якщо лист довгий і торкається багатьох тем — то на нього буде просто непристойно відповідати стисло і миттєво. І такі листи немає смислу писати часто — тому буде і проміжок, інтервал між відповідями, який може бути не меншим ніж в часи ХІХ сторіччя.
Також треба враховувати зайнятість людей та їх схильність до користування інтернетом.
Костянтин Левін
Таке листування, звичайно ж, зустрічається, як зустрічаються виключення з будь-якого правила. А також як інерція тих поколінь, які не «виростали» з інтернетом, чи просто були позбавлені можливості користатися його благами. Але мова, звичайно ж, ішла «про нас молодих», а з нами і про майбутні урбанізовані покоління. Відтак — про інтернет.
.
Кожна форма спілкування, як в реальному світі, так і у віртуальному, потребує свого місця. Не декламують трагедії Шекспіра в громадській вбиральні (хіба як жарт), не вживають «олбанської» на наукових конференціях (хіба як предмет дослідження, наприклад, лінґвістами). Тобто знаходяться, звичайно, виключення із правил, але це, перепрошую, ідіоти, і Ви з цим, певно, погодитесь. Так само і у віртуальному світі — є місця із загальновизнаними нормами віртуальної поведінки, які негласно і стихійно формуються самими учасниками процесу комунікації і є інтуїтивно зрозумілими. Тобто ні, можна звичайно вконтактєкє писати філософські треди, але, думаю, Ви зрозуміли аналогію. Врешті, навіщо створювали Вкурсі? Хіба з технічного боку не простіше було створити спільноту в ЖЖ і запросити всіх приєднатися? Виявляється, наявності «відповідних» людей не досить?
.
Щодо електронної пошти. Вона давно стала «розмінною монетою» на всі випадки життя і відтак не є тим місцем, де можна повноцінно розвивати епістолярний жанр (потрібно зареєструватися — код на мило, написали коментарій в блозі — повідомлення на мило, спам тощо). Це має бути десь так:
Сервіс, в якому можна оформити всі мікро-деталі віртуального листа — фон, шрифт, кольори, елементи дизайну, звичайно можливість вставляти відео і фото. Сформований файл відправляється на вибрану адресу. Можно навіть ввести обмеження — файл "іде" добу, щоб він не перетворився на звичайний месенджер. Ні на кого не «оглядаєшся» окрім людини, до якої пишеш, оскільки більше ніхто цього листа не побачить. Готова бізнес-модель;). Питання — чи існує суспільний запит на такий сервіс. Я б точно зареєструвався.
Святослав Вишинський
Однак чи є сенс користуватись опосередкованими образами для симуляції реальних речей? Навіщо симулювати паперовий лист у Photoshop чи Fireworks, симулювати доставку — врешті, симулювати те, чого в дійсності не існує? «Copy of a copy of a copy»… Невже не елементарніше: написати і відправити паперового (sic) листа звичайною емпіричною поштою? Сьогодні люди вважають звичнішим імітувати обхідними шляхами прості речі.
Костянтин Левін
Навіщо брати квитки на потяг, навіщо йти обхідними шляхами і симулювати власне пересування у просторі, коли можна осідлати коняку? Тому що потягом швидше, комфортніше, безпечніше і ми так звикли.
Комп'ютер — не міфічна істота, він направду існує. Як існують і нові засоби комунікації, що увійшли в наше життя з його допомогою.
Андрій Волошин
Так, суспільний запит є, але для реалізації цього потрібні ресурси.
Тобто я б не взявся за це без команди програмістів та фінансових ресурсів на маркетинг і рекламу.
Просто маю досвід створення соц.мережі (УкрІмперія) яка потім була знищена, на момент її взлому там було 300 людей (реальних а не ботів) і вже розгорталось спілкування.
Але в жодному разі вона не могла конкурувати з вконтактом…
Хоча були і свої переваги (чат, аудіо чат, відео чат, свої ігри)

ще є непоганою ідеєю онлайн-тв
наприклад rozum.info/index/0-9
відео іде в атоматичному режимі, можна вибрати по запиту, і можна транслювати напряму зі своєї веб-камери. Тобто фактично кожен хто має веб-камеру — може стати виступаючим, тільки когось слухатимуть одиниці, а когось — сотні, а в перспективні може й тисячі
Костянтин Левін
Ні-ні, я ж не кажу про те, що хтось із нас має такий проект негайно створювати, це великі гроші і потужний стартап.
Лише піднімаю питання про доцільність такого ресурсу впринципі.
Андрій Волошин
А чому б не створити? Ініціатива, як кажуть — наказуєма
Якщо є вільний час — кошти — раджу в серйозн про це подумати.
Або пошукати інвесторів на цей стартап
Святослав Вишинський
Соціальні або соціалізовані проекти, побудовані за мережевим принципом, як і ВКурсі.ком, розвиваються самостійно, акумулюючи по мірі розширення мотивацію нових людей. Тобто основний момент розширення та популяризації делегується самій спільноті: кожен учасник може запрошувати інших, і таким чином успіх подібних проектів вимірюється тим, як швидко та органічно їм вдалось вибудувати такий ланцюг. Це є проявом віртуальної демократії, по великому рахунку, тобто необов'язково потребує великих фінансових вкладень. Швидше: «активної спонтанності».
Ігор Гамаль
«без команди програмістів та фінансових ресурсів на маркетинг і рекламу.»

Чому?! Це все дуже відносно. Для запуску такого проекту не потрібно багато грошей, маркетологів і реклами. Для запуску такого проекту потрібно тільки «стартове» коло однодумців. Все починається з малого…
Святослав Вишинський
В сучасному суспільстві перебіг часу інший, аніж у XIX ст. Час прискорюється, тому й потік інформації стає все більш дискретним, компактним. Часу на тривале та змістовне спілкування стає все менше, а головне: в більшості людей зникає бажанння об'ємно висловлюватись, зникає культура не лише письма, але й усного мовлення. Сучасні соціальні мережі та ін. подібні сервіси є здебільшого тільки імітацією спілкування, зосередженою на спогляданні не стільки текстових, скільки візуальних образів. Користувачі бачать одне одного, відкривають через відео та фотографію двері у свої життя, однак ця відкритість є фіктивною в дійсності. Зрештою, ця відкритість більш вульгарна, оскільки вимагає не мислення, а пасивного споглядання та однотипних реакцій на «стінах» чи в коментарях. Хіба ви не помічали, що видавати «многа букафф» уже стає ознакою поганого тону? Скоро зайві думки також ним стануть.
Андрій Волошин
Це все так, але можна врахувати що в ХІХ ст. було багато неписемних людей, і багато людей які не мали особливої потреби в листуванні.
Якщо продовжувти аналогію — то повідомлення в соц.мережах більше схожі на телеграф.
Але навіть в самій попсовій соц.мережі можна отримати дуже змістовного листа. Це залежить від особистостей. Якщо комусь нема що сказати, або нема бажання (бо нема кому сказати) — тоді і потвреби в листуванні немає.

А те що на фоні геометричного зростання інформаційних потоків та обміну данними, спілкування втрачає змістовність і навіть шарм — то це просто одна з багаточислених ознак декадансу та занепаду.
Святослав Вишинський
Телеграфний стиль, телеграфна пунктуація, телеграфна граматика — це все ознаки мовленнєвої деградації. Те, що на поч. XX ст. ще могло бути талановитим мистецьким епатажем, нині вже є загальною нормою. Епатажно ж починає виглядати нормальне письмо, грамотність як така. Звичайно, глибоке спілкування можливе будь-де, і все дійсно залежить від рівня людини. Все питання в тому, чи людина опановує техніку, чи техніка — людину.
Костянтин Левін
Телеграфний стиль письма — це не деградація, визначення взагалі дано невірно. Бо він насправді ніякий не телеграфний, він просто наближений до усного, про що й говорять сучасні лінгвісти (ну напр. — «Язык и коммуникация: новые тенденции». Лекция Максима Кронгауза) — аська, чати, велика частина комунікації в інтернеті наближена до усної і це просто її властивість, не варто давати їй таку негативну оцінку. Перенесено велику частину «реальності» у віртуальний світ, а разом з ним — і мову цієї реальності. Усну мову.
Святослав Вишинський
Усне мовлення різних суспільних станів, а також залежно від рівня освіти мовців, варіювалось у минулому. Тому ми не можемо сучасне усне мовлення сприймати як повноцінний аналог усного мовлення інтелігентної людини кін. XIX ст. Сучасні люди не вміють не тільки писати, але й розмовляти. Що ж до суто телеграфного стилю в питомому значенні (телеграми, SMS, характерні для них скорочення, нехтування граматикою і правописом) — це крок навіть до ще більшої мовної деградації.
Костянтин Левін
Якщо говорити (напр.) про Україну, то сто років тому і писати тут не всі вміли, не те що доладу говорити. Але я не розумію до чого це тут взагалі?
«Сучасні люди» дуже різні, одні вміють красно писати й розмовляти, інші не дуже (значить щось інше роблять краще). Просто тепер засоби комунікації доступні для всіх і всюди одночасно, до того ж місця спілкування — спільні, і гуманітарії нарешті з жахом дізналися що насправді 99,99% людей, що їх оточують — о жах! — не читали Бодріяра.
Олена Семеняка
Почну в консервативному дусі та й, мабуть, закінчу. Сьогодні, коли все тяжіє до спрощення, все менше тих, хто прагне собі якось ускладнювати життя, в тому числі писати літературною мовою пости на Вкурсі.ком замість безвідповідального анонімного «аффтарства» на менш амбіційних Інтернет-ресурсах. Однак це не питання практичності чи непрактичності в смислі ефективності або неефективності. Звісно, є безліч різних лінгвістичних жанрів, адекватних тим чи іншим регістрам свідомості й формам життя, і тут проблем немає. Що викликає занепокоєння – це помітна шизофренізація спілкування, причому не тільки електронного (як будь-яке опосередковане спілкування, воно несе на собі відбиток штучності – якщо ця штучність не стає шедевром інтимності, іноді недоступній у живому спілкуванні). В цьому контексті раджу невелике есе Ганса-Георга Гадамера «Нездатність до розмови» (рос. пер. «Неспособность к разговору» у збірці «Актуальность прекрасного»). «Вопрос о неспособности людей вести разговор подразумевает следующее: способны ли люди открываться друг другу настолько, чтобы между ними начинали виться нити разговора? Находят ли они друг в друге людей открытыми для разговора?.. Современная техника информации – вполне мыслимо, что ее развитие находится в самых начатках, предвещающих техническое совершенство, которое, если верить пророкам техники, вскоре сделает совершенно ненужными книги, газеты и уж тем более подлинное наставление, возможность которого возникает в подлинных встречах между людьми, – она, эта техника, вызывает в нашей памяти совсем другой, противоположный образ, образ людей, благословенных даром разговора; они изменили мир: Конфуций и Гаутама Будда, Иисус и Сократ… Но фактом является и то, что в Старом Свете переписка настолько редуцируется, настолько ограничивается вещами, для которых не требуется ни пластическое владение языком, ни способность чувствования, ни творческая сила воображения, что собственно телетайп лучше справляется с такими обязанностями, чем ручка. Письмо теперь – отсталое средство информации»…
Костянтин Левін
Дякую за пораду!
Але я, як вже написав вище, вважаю що це не «бажаючих писати на ВКурсі» стає менше, а просто інтернет щодня стає доступнішим для широких мас. Відтак і виявляється, що відсоток зацікавлених у подібних дискусіях насправді дуже незначний. Моєму блоґові в Livejournal вже десь 7 років, хто там писав 7 років тому «високим стилем» — той і зараз пише, хто не писав — і зараз не намагається.
.
Що ж до нової епістолярної форми — можливо вона зможе повернутися у формі відео-листів, коли вебкамери будуть загальнопоширеним явищем і стоятимуть біля кожного персонального комп'ютера, не знаю, але жодним чином не виключаю можливості повернення листування.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте