Топоніміка і ми

«В Харькове ко Дню города будет открыта полностью благоустроенная Свято-Александровская площадь, расположенная на пересечении пр. Косиора и пр. Фрунзе.»
«Свято-Александровская площадь, расположенная на пересечении пр. Косиора и пр. Фрунзе» — це не осюморон, а сонна харківська буденність, що повторюється раз по раз, якщо подивитися на карту чи пройтися вулицями міста.
Стелла, присвячена проголошенню незалежності, з написом «Боже, Україну бережи!» знаходиться просто посеред площі ім. Рози Люксембург, а один із символів Харкова — Благовіщенський собор — взагалі стоїть на перехресті вулиць ім. Карла Маркса та ім. Фрідріха Енґельса.
Так-сяк мавпуючи російські зразки, місцеві панки обережно розбавляють топонімічний совдеп московським православ'ям. Одна з найновіших і найжахливіших (з естетичної точки зору — хотіли необарокко, а вийшло як завжди) споруд міста — храм на честь ікони Божої матері — споруджений на честь російського солдата, який загинув в чеченському полоні, відмовившись відректися своєї віри. І мало кого цікавить, що хлопця (земля йому пухом) ще не канонізовано (а значить і храм називати в його честь не можна) і що українці, у тому числі й харків'яни, насправді тоді воювали на іншому боці.
За влучним висловлюванням мого хорошого приятеля — «Совєтський патріархат».
Він, родімий, і є.

2 коментарі

Святослав Вишинський
Тим не менше, певний прихований зв'язок між ідеологією комунізму/соціалізму та християнською есхатологією є. Ідеї Карла Маркса, в деякому сенсі, можна розглядати як вульгаризовану есхатологію, позбавлену трансцендентної основи. Свого часу рядом дослідників відзначалось і те, що власне російський лівий рух кін. XIX — поч. XX ст. відрізнявся саме цим парадоксальним ідеалізмом, майже на межі із релігійною екстатикою.
Костянтин Левін
Так чи інакше можна знайти подібності у всіх іделогій. Скоріше погоджуся на вже традиційне порівняння радянської практики (і її квінтесенції — сталінізму) з релігіозним культом.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте